Jakie stereotypy kojarzą się ze słowem “alkoholik”? Czy jest to osoba z marginesu społecznego, osamotniona i pozbawiona wartościowych kontaktów towarzyskich? Niekoniecznie. Wysokofunkcjonujący alkoholicy, to m.in. osoby, które odnoszą spektakularne sukcesy zawodowe, imponują swoim znajomym klasą. HFA są wszędzie tam, gdzie zupełnie byś się ich nie spodziewał, i tak jak inne osoby uzależnione – mogą potrzebować pomocy i terapii – mimo że w większości przypadków nie postrzegają siebie samych jako alkoholików.

Kto może stać się HFA?

Wysokofunkcjonujących alkoholików, czyli HFA (ang. High-Functioning Alcoholics), znajdziemy wśród ludzi ambitnych, wykonujących prestiżowe zawody prawnicze, dyplomatyczne, medyczne, związane z marketingiem i biznesem. HFA zajmują często stanowiska kierownicze w międzynarodowych kancelariach, jeżdżą dobrymi samochodami i cieszą się szacunkiem swojego otoczenia. 

HFA są mistrzami dyskrecji i skrzętnie ukrywają swój nałóg przed bliskimi. Dzięki zapasowi witamin i suplementów, drogim perfumom i nienagannej prezencji, nikt nie domyśla się, że przychodzą do pracy pod wpływem alkoholu i nie wiedzą jak przestać pić.

Wielu ludzi uważa, że problem ten dotyczy wyłącznie mężczyzn. To właśnie płeć męską kojarzymy zarówno ze skłonnością do sięgania po napoje wyskokowe, jak i pragnieniem budowania kariery. Jest to jednak kolejny przykład stereotypu, nie mającego pokrycia w rzeczywistości. Zapamiętajmy więc, że kobiety także mogą być HFA.

Objawy dotyczące HFA

Co mają ze sobą wspólnego wszyscy HFA? Osoby, wpisujące się w ten model uzależnienia, wykazują zazwyczaj następujące skłonności:

  • HFA mają ogromne trudności z przyznaniem się do nałogu przed samym sobą, ponieważ nie utożsamiają się ze stereotypami na temat osób uzależnionych od alkoholu – najczęściej nie postrzegają siebie samych jako alkoholików. Wmawiają sobie, że alkohol jest nagrodą za ciężką pracę lub towarzyską powinnością. Wypierają możliwość istnienia problemu i z tego powodu nie mogą się z nim zmierzyć.
wysokofunkcjonujący alkoholik
  • Gdy HFA czuje potrzebę utwierdzenia się w przekonaniu, że posiada absolutną kontrolę nad spożywaniem alkoholu, jest w stanie zrobić sobie od niego przerwę. Szczególnie ważny jest bowiem dla niego obraz siebie, który sam ukształtował w swojej głowie. Pamiętajmy jednak, że osoba wolna od nałogu nie musi sobie niczego udowadniać.
  • Kiedy HFA pije w towarzystwie znajomych i rodziny, nie pozwala, by inne osoby zaobserwowały, jak dużo alkoholu faktycznie jest w stanie spożyć. Dodatkowe drinki wypija w odosobnieniu poza widokiem czyichś podejrzliwych bądź zatroskanych oczu.
  • Zdarza się, że HFA popada w pracoholizm. Praca i zawodowe sukcesy stanowią dla niego najwyższą wartość, pragnie odnieść sukces. Stres z tym związany popycha go do picia, ale ta sama ambicja nie pozwala mu się stoczyć. Krucha równowaga pozostaje zachowana.

Co stanie się, gdy prawda o HFA wyjdzie na jaw?

Dzięki skutecznym umiejętnościom ukrywania nałogu, osobie z problemem alkoholowym, może wydawać się, że jest absolutnie wolna od negatywnych konsekwencji picia. Nie jest to jednak prawdą. Każdy dzień trwania w tej toksycznej sytuacji to m.in. ryzyko spowodowania poważnego wypadku samochodowego. HFA mają również tendencję do emocjonalnego zaniedbywania swoich partnerów i bywa, że z błędnego koła picia wyrywa ich dopiero pozew rozwodowy.

W zmaganiach z wysokofunkcjonującym alkoholizmem nie sprawdzają się utarte schematy. Inteligentnym i wykształconym osobom, jakimi są HFA, nie ma sensu przypominać o szkodach, jakie alkohol przynosi ludzkiemu zdrowiu. Mogą być oni także zniechęceni wizją terapii jako ciężkiej i trudnej batalii naznaczonej upadkami. Są to przecież ludzie, dla których dużą wartością jest efektywność.

Dobrym rozwiązaniem dla HFA może być terapia metodą Easyway Allena Carra. Trenerzy Easyway nie skupiają się na straszeniu kursantów przerażającymi konsekwencjami picia, ale pomagają im zrozumieć, że tak naprawdę nie potrzebują alkoholu i doskonale poradzą sobie bez jego wątpliwego “wsparcia”. Podczas kiedy tradycyjne terapie trwają nawet kilka lat, kurs Easyway może zająć jedynie 6 godzin! Zachęcamy wszystkich HFA do kontaktu – problem z alkoholem nie jest powodem do wstydu.