Kobieta w ciąży, która jest wolna od alkoholu

Czy można pić w ciąży?

Tak, możesz, ale nie chcąc wywoływać u Ciebie poczucia wstydu trzeba przyznać, że picie alkoholu w czasie ciąży jest niezwykle szkodliwe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co się dzieje, gdy ktoś pije w ciąży, jakie podejmuje ryzyko, a co ważniejsze, jak możesz łatwo przestać pić w czasie ciąży.

Picie we wczesnej ciąży

Picie alkoholu we wczesnej ciąży, przez którą rozumiemy pierwsze 3 miesiące ciąży, zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka i nieprawidłowych rysów twarzy. Proszę nie panikować, jeśli piłaś we wczesnej ciąży, nie wiedząc, że byłaś w ciąży. Nie powinnaś się z tego powodu obwiniać ani czuć wyrzutów sumienia – nawet nie wiedziałaś, że spodziewasz się dziecka. Więc zachowaj spokój – tak długo, jak zobowiązujesz się przestać pić teraz – zapewniasz najlepszy możliwy rezultat i możesz oczekiwać wszystkich wspaniałych rzeczy, które czekają na Ciebie i Twoje kochane dziecko. Możesz przezwyciężyć ten trudny początek ciąży, nie martwiąc się o skutki alkoholu w pierwszym trymestrze.

Jakie są skutki uboczne picia alkoholu w ciąży?

Skutki uboczne dla matki

Kiedy pijesz alkohol – przenika on z krwi przez łożysko do organizmu dziecka. Dziecko nie może przetwarzać alkoholu tak dobrze, jak ty jesteś w stanie wystawić go na jego działanie, co może poważnie wpłynąć na jego rozwój.

Może to spowodować u matki:

 • Stres
 • Zwiększone ryzyko poronienia
 • Zakłopotanie
 • Poczucie winy i wstydu
 • Wyrzuty sumienia

Skutki uboczne dla dziecka

Wpływ na dziecko, którego matka pije alkohol w czasie ciąży, jest różnorodny.

Pierwsze 3 miesiące:

 • Zwiększone ryzyko poronienia
 • Zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu
 • Zwiększone ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka
 • Upośledzenie rysów twarzy
 • Uszkodzenie serca i innych narządów, w tym kości i ośrodkowego układu nerwowego

Po pierwszych 3 miesiącach:

Picie alkoholu po pierwszych 3 miesiącach ciąży może mieć wpływ na dziecko po urodzeniu – jest to stan zwany Alkoholowym Zespołem Płodowym (AZP lub FAS), który prowadzi do:

 • Trudności w nauce
 • Problemów z zachowaniem
 • Słabego wzrostu przed i po porodzie

Lista jest długa, ale zamiast martwić się, czuć się źle lub niepokoić – najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to przestać pić alkohol już teraz.

Pamiętaj, jeśli piłaś alkohol we wczesnej ciąży nie wiedząc o tym, proszę nie obwiniaj się i nie dręcz. Fakt, że szukasz porady i pomocy właśnie teraz, jest najważniejszy i powinnaś czuć się z tym dobrze.

Zaprzestanie picia w ciąży

Niektóre kobiety mają szczęście i naprawdę łatwo im przestają pić, gdy tylko dowiedzą się, że są w ciąży. Inne nie mają tyle szczęścia i może być to dla nich prawdziwa walka. Są spięte, niespokojne i nieszczęśliwe, ponieważ czują, że muszą przestać pić i dlatego coś tracą. Jeśli złamią się i wypiją alkohol pomimo wszystkich ostrzeżeń, czują się jeszcze gorzej. Zaprzestanie picia alkoholu w ciąży może być trudne ale metoda Allena Carra może pomóc w tej sytuacji. Prawdziwa sztuczka polega na tym, aby zrozumieć,że nie pijąc alkoholu przez całą ciążę nie tylko robisz to, co właściwe dla swojego dziecka – ale też to, co właściwe dla Ciebie. Zamiast czuć się czegoś pozbawiona – powinnaś czuć się wspaniale. Zrozumienie tego jest bardzo ważne. Metoda Easyway Allena Carra pomoże Ci nie tylko kontrolować to, co pijesz, ale także kontrolować, co dzieje się w Twojej głowie.

Końcowe przemyślenia

Zostaw kwestię picia alkoholu w czasie ciąży za sobą i ciesz się niesamowitą podróżą, która czeka Ciebie i Twoje dziecko. Nie musisz już zadawać sobie pytania „czy alkohol może zaszkodzić wczesnej ciąży”? Lub nawet „czy jeden łyk alkoholu może wpłynąć na ciążę” – możesz po prostu skupić się na dbaniu o siebie i swoje dziecko.

Podobne wpisy