uzalezniony podczas terapii online

Podjęcie decyzji o podjęcie się sesji jest pierwszym krokiem prowadzącym do lepszego życia. Zazwyczaj, kiedy mamy na myśli psychoterapię,  terapię uzależnień od alkoholu, widzimy zamkniętą salę i uczestników siedzących w kółku na krzesłach. Jednak wcale nie musi tak być – skuteczną sesję można przejść przez Internet, w zaciszu własnego domu.

Kto korzysta z sesji alkoholowej?

Z terapii uzależnień zazwyczaj korzystają osoby pełnoletnie, które mają problem ze spożywaniem napojów procentowych. W większości przypadków są to osoby, które nie potrafią samodzielnie porzucić nałogu, nie wiedzą jak przestać pić i potrzebują kompleksowego wsparcia, aby przejść na abstynencję.

Jak zwykle przebiega sesja?

Sesja jest odpowiednio dostosowywana do danego pacjenta i skali problemu. Z racji tego, że niemal zawsze uzależnienie jest powiązane z problemami osoby uzależnionej i dotyczy funkcjonowania w życiu codziennym, proces leczenia ma przede wszystkim sprawić, że przestanie ona korzystać z substancji albo zaprzestaje uprawiać czynności, od której się uzależniła. Zaczyna zupełnie inaczej postrzegać alkohol – nie musi przed nim uciekać, może iść do baru i przebywać z innymi pijącymi – bez ryzyka nawrotu, ponieważ nie będzie czuła potrzeby picia alkoholu.

Dlaczego sesja leczenia uzależnienia od picia alkoholu online również jest skuteczna?

Sesja online może być równie skuteczna, co sesja organizowana stacjonarnie, ponieważ w głównej mierze skuteczność wynika z chęci uzależnionego do zmiany swojego życia na lepsze i zmiany myślenia o alkoholu. Nie różni ona się za bardzo od tradycyjnej formy wychodzenia z nałogu. W podobnym stopniu jest zapewniony dostęp do terapeuty, innych osób uzależnionych od tych środków. Przeprowadzane są także rozmowy i ćwiczenia.

Człowiek, który jest wolny od alkoholu po metodzie Easyway Allena Carra

W trakcie  terapii metodą Allena Carra, jaką stosuję, uczestnik dowiaduje się, dlaczego tak naprawdę sięga po używki (napoje procentowe, narkotyki czy inne), a także, dlaczego poprzednie próby samodzielnego radzenia sobie z nałogiem nie przyniosły rezultatu. Sesja obejmuje każdy aspekt picia, niezależnie od tego, z jakiego powodu dana osoba sięga po używki. Pozwala zrozumieć psychologiczne uwarunkowania uzależnienia. Kolejnym etapem jest uświadomienie sobie, że potrzeba picia i lęki związane z odstawieniem środka uzależniającego są bezpodstawne i warte przezwyciężenia. Ostatni etap to przygotowanie się do życia bez alkoholu.

Jakie są zalety takiego leczenia?

Sesja online – zarówno grupowa, jak i indywidualna – jest równie skuteczna co tradycyjna. Wynika to z jej zalet. Przykładowo – główną korzyścią indywidualnej sesji alkoholowej jest zmniejszone poczucie wstydu. Kiedy dana osoba uczestniczy w spotkaniu, znajduje się zazwyczaj w dobrze znanym i przyjaznym mu miejscu, dzięki czemu czuje się psychicznie lepiej już na samym początku. Podczas sesji uzależnień przez Internet uzależniony otrzymuje moją pomoc i wsparcie jako profesjonalisty, co jest bardzo ważne podczas procesu odstawienia alkoholu.

 

Podobne wpisy