Problem picia alkoholu dotyczy ludzi o różnym wieku oraz statusie społecznym. Dlaczego tak wiele osób ma trudności z zaprzestaniem picia i co trzyma je w pułapce?
Czym kierują się osoby z problemem alkoholowym?
Istnieje wiele powodów, dla których może dojść do rozwinięcia się problemu alkoholowego. Jest to m.in. silnie zakorzeniony w kulturze europejskiej zwyczaj wznoszenia toastów i przekonanie, że picie jest nieodłącznym elementem dobrej zabawy.
Osoby, które często uczestniczyły w tego typu zakrapianych spotkaniach towarzyskich i biznesowych, niejednokrotnie wykształciły w sobie nawyk sięgania po kieliszek, który po czasie wymknął się spod kontroli. U podłoża problemu alkoholowego wielokrotnie leży również wykorzystywanie tej substancji jako remedium na stres. Osoby pijące robią to w celu rozluźnienia, nie zdając sobie sprawy, że tylko pogłębiają swoje złe samopoczucie, przyczyniając się do rozwinięcia bezsenności i sprowadzając na siebie znacznie poważniejsze problemy.
Obawy trzymające osobę uzależnioną od alkohol w pułapce nałogu
Osoby pijące alkohol trzymane są w pułapce nałogu przez liczne towarzyszące im obawy.
Obawa przed objawami abstynencyjnymi
Wiele osób obawia się, że na skutek odstawienia alkoholu i zaprzestania picia zostaną one dotknięte przez liczne nieprzyjemne dolegliwości fizyczne. Na objawy abstynencyjne, bo o nich mowa, składają się takie przypadłości jak: drżenie rąk, bóle głowy, nudności, wymioty, wysokie ciśnienie, kołatanie serca oraz dolegliwości psychiczne. Obawa przed wystąpieniem tego typu objawów jest jednak nieuzasadniona, co więcej, to właśnie ten lęk jest często przyczyna, dla którego osoba chcąca przestać pić odczuwa jakiekolwiek fizyczne dolegliwości. Negatywnych skutków spożywania alkoholu można uniknąć tylko dzięki całkowitemu zaprzestaniu picia i zmianie myślenia o uzależnieniu.
Obawa przed stratą
Osoby spożywające alkohol obawiają się, że w wyniku zaprzestania picia utracą coś cennego, a ich życie stanie się nudne i pozbawione radości. Towarzyszy im lęk, że bez wsparcia ze strony napojów wyskokowych nie będą w stanie się zrelaksować ani dobrze bawić. Obawa dotyczy również zaniku zdolności do udzielania się towarzysko, a nawet utraty przyjaciół.

Obawa przed porażką
Wiele osób zmagających się z problemem alkoholowym nie chce podjąć kroków do zaprzestania picia, obawiając się porażki. Myślą, że zerwanie z alkoholem to trudna i wymagająca niezwykle silnej woli praca. To całkowicie błędne przekonanie jest powodem, dla którego tak wiele osób wciąż tkwi w pułapce uzależnienia.
Dlaczego dla niektórych osób zaprzestanie picia może być trudnym zadaniem?
Wiele osób ma trudności w zerwaniu z piciem dlatego, że same przed sobą nie chcą przyznać się do posiadanego problemu. Trzymają się w iluzji, że wystarczy im ograniczyć spożycie alkoholu i że są w stanie uczynić to na zawołanie, bez najmniejszego wysiłku. Przyczyną, dla którego tak wiele osób nie chce przyjąć do wiadomości swojego problemu z piciem, jest sposób postrzegania ludzi zmagających się z uzależnieniem od alkoholu.
W sytuacji nie pomaga również przedstawianie osób pijących jako nieuleczalnie chorych, które do końca swojego życia muszą walczyć z pokusami i rezygnować z funkcjonowania w życiu towarzyskim. Trudność w zaprzestaniu picia związana jest także z silnym uzależnieniem psychicznym od alkoholu, które, pomimo tego, że dana osoba zdaje sobie sprawę ze swojego problemu, hamuje ją przed podjęciem jakichkolwiek działań.
Tymczasem wystarczy tylko zmienić myślenie o alkoholu w taki sposób, że uzależnieni to nie daje żadnych pozytywnych efektów i tylko i wyłącznie wyżądza ogromne szkody naszemu życiu.
Pomoc terapeutyczna dla osób z problemem alkoholowym
By wydostać się z tego mechanizmu, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy terapeutycznej. Szczególnie skuteczna w tym zakresie jest sesja z użyciem metody Easyway Allena Carra, dzięki której można uzyskać efekty niezwykle szybko i bez konieczności pozostawania w długotrwałej izolacji.
Sesja prowadzona przez wykwalifikowanych terapeutów Easyway trwa tylko jeden dzień i nie wymaga stosowania żadnych leków.
Opracowana przez Allena Carra metoda pozwala całkowicie zmienić podejście do alkoholu i zdać sobie sprawę z tego, że rzucenie picia nie wiąże się z poczuciem straty w życiu. Dzięki Easyway można rozstać się z alkoholem bez lęku i konieczności walki z pokusami – chęć picia znika, pozostaje wyłącznie uczucie całkowitej wolności.