Realia współczesnych czasów sprzyjają popadaniu w różnego rodzaju nałogi, które wpływają destrukcyjnie na życie człowieka i jego otoczenie. Choroba rozwija się podstępnie, ponieważ nie jest możliwe określenie jednoznacznego momentu, w którym się ona zaczyna. Z uzależnieniem mogą zmagać się wszyscy – bez względu na wiek, płeć, pochodzenie czy status społeczny.

Na czym polega problem alkoholowy?

Jednym z najczęściej występujących uzależnień współczesnego świata jest nadużywanie alkoholu – uzależnia on głównie psychicznie. Nadmierne spożywanie tego trunku może powodować rozwój innych schorzeń, mających negatywny wpływ na organizm człowieka. Nieleczony nałóg może przyczynić się do przedwczesnej śmierci i spowodować występowanie chorób takich jak: marskość wątroby czy nowotwory.

Według raportu OECD* statystycznie, na jednego Polaka przypada 11,7 litra czystego alkoholu rocznie, co oznacza, że przynajmniej raz w miesiącu upija się ok. 35% osób powyżej 15 roku życia. Szacuje się, że w Polsce uzależnionych jest ok. 2,4% populacji, czyli ok. 600 tys. osób.

Jakie​ są objawy uzależnienia?

Jednym z pierwszych objawów uzależnienia, jest zwiększona tolerancja organizmu na ilość wypijanego alkoholu. Z czasem, aby osiągnąć określone doznania, dawka trunku jest sukcesywnie zwiększana. Kolejnym symptomem jest silne poczucie pragnienia, które jest ciężkie do przezwyciężenia. Pojawia się wrażenie wewnętrznej potrzeby wypicia alkoholu, połączone z nerwowością czy paniką, w konsekwencji czego uzależniony nie potrafi długo obejść się bez trunku. Następnym znakiem są objawy abstynencyjne, mogą wystąpić takie dolegliwości jak: drażliwość, nadmierna potliwość, dreszcze czy drżenie kończyn. Osoba uzależniona koncentruje swoje życie wokół picia i nie jest w stanie tego przerwać. Długotrwałe spożywanie wysokiej ilości trunków skutkuje również zaburzeniami pamięci i świadomości. Istnieje zatem wiele negatywnych skutków spożywania alkoholu.

człowiek zmagający się z uzależnieniem od alkoholu

Jak​ postępuje choroba alkoholowa?

Rozwój choroby alkoholowej zależy od indywidualnych czynników – bez podjęcia decyzji o zaprzestaniu picia, może skutkować przedwczesną śmiercią. Problem alkoholowy możemy podzielić na trzy fazy:

  • Pierwsza wstępna faza prowadzi do uzależnienia psychicznego – chory spożywa trunki, bo myśli, że tego potrzebuje. Może stracić on kontrolę nad piciem – idzie na imprezę, chcąc wypić jednego drinka, a kończy się na kilku. Na tym etapie wzrasta także tolerancja na alkohol.
  • Druga faza jest nazywana ostrzegawczą. Dana osoba zaczyna spożywać trunki w samotności, mogą wystąpić zaniki pamięci. Pojawiają się wyrzuty sumienia i syndrom dnia poprzedniego (tzw. kac), który objawia się złym samopoczuciem. Powodowane jest to przez pojawienie się zbyt dużej ilości aldehydu w organizmie – wytwarza się on podczas przemiany alkoholu.
  • Faza trzecia, nazywana również krytyczną. Na tym etapie pojawia się głód alkoholowy. Chory podporządkowuje swoje życie tak, aby zawsze w zasięgu był alkohol.

Jak​ skutecznie pozbyć się chęci picia?

Samodzielne wyjście z nałogu może być trudne. Metody, które oparte są na silnej woli, nie pomagają, tylko sprawiają, że chcemy pić jeszcze więcej. Zastanawiając się, jak przestać pić, warto zapoznać się z metodą Allena Carra, który przedstawił prawdziwe powody sięgania po alkohol. Przekonywał on, że wyzbycie się złudzeń pozytywnego działania alkoholu, a także wpajanych od wczesnych lat danych wzorców zachowań, wystarcza, aby przestać być niewolnikiem trunków.

Znamy wiele powodów, przez które ludzie sięgają po alkohol. Mechanizm uzależnienia jest bardzo skomplikowany. Wyróżniamy trzy kategorie czynników – biologiczne (np. reakcja organizmu na alkohol etylowy), psychiczne (niedojrzałość emocjonalna) i społeczne (uznawanie niepijących za odmieńców) – wystąpienie jednego z nich wystarczy, aby doszło do uzależnienia. Warto sięgnąć wówczas po pomoc doświadczonych osób, które pomogą poradzić sobie z problemem alkoholowym, na przykład podczas kursu opartego na metodzie Easyway Allena Carra.


Źródła:

Raport OECD – https://www.oecd.org/health/preventing-harmful-alcohol-use-6e4b4ffb-en.htm