O problemie z alkoholem można mówić wtedy kiedy ktoś spożywa go w nadmiernych ilościach i jest przy tym niezdolny do kontrolowania ilości wypijanego alkoholu, jak i towarzyszących temu zachowań. Alkohol ma duży wpływ na organizm człowieka – negatywnie oddziałuje zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, dlatego uporanie się z nim powinno stanowić priorytet każdej osoby, która myśli o tym, że może mieć z nim problem.
Jaki jest wpływ alkoholu na organizm człowieka? Skutki picia alkoholu
Nawet niewielkie ilość oddziałują na układ nerwowy, znacząco obniżając jego sprawność. Spożycie alkoholu powoduje zaburzenia w reakcjach wzrokowych i słuchowych. Ma także negatywny wpływ na ośrodek ruchu, obniżając precyzję wykonywanych gestów i czynności. Negatywnym skutkiem zażywania tej substancji jest również przyrost masy ciała, spowodowany wysoką kalorycznością napojów alkoholowych. Alkohol wywołuje ponadto zaburzenia zdolności myślenia krytycznego.
Do wystąpienia jakich chorób może przyczynić się alkohol?
Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do wystąpienia licznych negatywnych skutków dla zdrowia, w tym rozwoju takich chorób i przypadłości medycznych, jak:
- nadciśnienie tętnicze,
- kardiomiopatie,
- zaburzenia rytmu serca,
- trwałe uszkodzenie układu nerwowego na skutek wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych,
- zaburzenia ośrodka pamięci,
- uszkodzenia śluzówki układu pokarmowego,
- zapalenie trzustki,
- zapalenie wątroby,
- stłuszczenie wątroby,
- marskość wątroby,
- rozwój oraz zaostrzenie refluksu żołądkowo-przełykowego.
Nadużywanie alkoholu może również prowadzić do zaburzeń czynności seksualnych, a także do trudności w leczeniu złamań na skutek upośledzenia mechanizmów związanych z procesem regeneracji kości. Osoby spożywające alkohol w nadmiernych ilościach są ponadto znacznie bardziej narażone na rozwój infekcji wirusowych i bakteryjnych. Warto również zaznaczyć, że substancja ta może powodować występowanie wad płodu w sytuacji, gdy spożywana jest przez kobietę w ciąży.
Wpływ alkoholu na psychikę człowieka
Nadmierne spożywanie alkoholu wiąże się nie tylko z wystąpieniem negatywnych skutków dla zdrowia fizycznego, lecz także ze zmianami zachodzącymi na płaszczyźnie psychicznej. Objawami nadużywania alkoholu mogą być:
- agresja,
- zmienność nastrojów,
- zwiększona drażliwość.
Osoby nadużywające alkoholu są podatne na występowanie takich chorób i zaburzeń psychicznych, jak:
- depresja,
- bezsenność,
- zaburzenia lękowe.
W określonych przypadkach może również dojść do wystąpienia paranoi, epizodów psychotycznych, majaków, a nawet halucynacji. Skutki picia alkoholu często wiążą się także ze zmianami charakterologicznymi osoby cierpiącej z powodu nałogu. Objawiają się one zazwyczaj poprzez zanik poczucia wstydu, brak liczenia się z opinią publiczną, czy też utratę poczucia odpowiedzialności. Osoba uzależniona od alkoholu może stać się nieuczciwa, może również zaniedbywać rodzinę oraz popełniać nadużycia, a nawet wstąpić na drogę przestępstwa.
Jak alkohol wpływa na wygląd?
Alkohol posiada negatywny wpływ na skórę, prowadząc do jej odwodnienia, a w efekcie pękania i marszczenia. Nadmierne spożycie alkoholu wiąże się też z pogorszeniem stanu włosów i ich większą łamliwością oraz tendencją do rozdwajania końcówek. Zaawansowany nałóg alkoholowy może również skutkować nadmiernym wypadaniem włosów, prowadzącym do przedwczesnego łysienia. Nadużywanie alkoholu często prowadzi także do pękania naczyń krwionośnych i włosowatych, a w rezultacie do rozwoju trądziku różowatego, który może powodować trwałe uszkodzenia skóry.
Inne negatywne skutki picia alkoholu
Mówiąc o nadużywani alkoholu, nie sposób nie wspomnieć również o innych negatywnych skutkach spożywania. Są to szkody zachodzące w sferze emocjonalnej i społecznej uzależnionej osoby. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:
- narastające kłótnie z partnerem i pozostałymi członkami rodziny,
- zaniedbania w zakresie wychowania dzieci,
- nadszarpnięcie, a nawet zerwanie więzi rodzinnych,
- spadek wydajności w pracy,
- pogorszenie relacji ze współpracownikami i szefostwem,
- utratę pracy,
- popadnięcie w długi.
Nadużywanie alkoholu może skutkować utratą prawa do pobierania świadczeń socjalnych, co niejednokrotnie prowadzi do bezdomności.
Większość powyższych skutków nadużywania alkoholu jest znana wszystkim, którzy mają z nim problem. Pytanie brzmi dlaczego pomimo tych oczywistych skutków nie jesteśmy w stanie przestać nadużywać alkoholu?
Chcąc raz na zawsze rozwiązać problem z uzależnieniem, musimy się skupić na powodach, dla których pijemy, a nie na skutkach, dla których nie powinniśmy pić. Tylko w ten sposób, bez problemu będziemy mogli raz na zawsze zostawić alkohol za sobą i żyć pełnią życia. Nie wiesz jak to zrobić? Rozwiązaniem jest kurs ,,prosty sposób jak przestać pić alkohol” dostępny online.