Na temat alkoholu i uzależnienia od niego krąży wiele nieprawdziwych przekonań, które mogą być szkodliwe dla osób walczących z nałogiem. Przedstawiamy trzy najczęściej powielane mity na temat alkoholu i wyjaśniamy, dlaczego nie należy w nie wierzyć. 

Mit 1: Alkohol jest konieczny, aby dobrze się bawić 

Alkohol często jest postrzegany jako synonim dobrej zabawy, dla wielu stanowi atrybut udanego życia towarzyskiego. Duża część osób pijących za dużo popadła w nałóg na skutek ciągłego sięgania po napoje wyskokowe w trakcie spotkań towarzyskich. Wierzyły one, że picie sprawia im przyjemność, oferując przy tym korzyści w postaci odprężenia. Osoby te były przekonane, że alkohol pomaga im stawać się duszą towarzystwa i pozwala cieszyć się życiem. Niejednokrotnie przeświadczenie, że zawierające procenty napoje są konieczne, by dobrze się bawić, wynika z presji otoczenia i chęci dostosowania się do zachowania praktykowanego przez daną grupę. 

Dlaczego nie jest to prawda?

Alkohol tylko pozornie relaksuje i pozwala lepiej się bawić. W rzeczywistości substancja ta oddziałuje negatywnie na układ nerwowy człowieka, powodując zmiany na płaszczyźnie psychicznej. Osoby spożywające alkohol są bardziej podatne na zmienność nastrojów, doświadczają zwiększonej drażliwości oraz napadów agresji. Częste picie w nadmiernych ilościach sprzyja także rozwijaniu się różnorodnych chorób i zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe oraz bezsenność. Alkohol nie sprawia więc, że lepiej się bawimy. Przeciwnie – powoduje utratę kontroli nad własnym zachowaniem, co w konsekwencji może doprowadzić do jeszcze gorszego samopoczucia dzień po, gdy osoba pijąca zda sobie sprawę z tego, jakie nieodpowiedzialne rzeczy robiła pod wpływem alkoholu. Dobra zabawa jest możliwa bez spożywania napojów procentowych.

Mit 2: Uzależnienia nie da się całkowicie wyleczyć

Wśród wielu osób wciąż powielane jest przekonanie, że z problemu alkoholowego nie można wyjść lub jest to bardzo trudne, a osoba, która raz popadła w nałóg, będzie uzależniona do końca życia i cały czas będzie walczyć z pokusą sięgnięcia po kieliszek. 

Dlaczego nie jest to prawda?

Istnieje forma terapii, która dowodzi, że możliwe jest całkowite poradzenie sobie z chęcią picia alkoholu. O jej skuteczności zaświadczyć może wiele osób na całym świecie, które zerwały z nałogiem i nigdy nie oglądały się za siebie. Mowa o metodzie Easyway, która umożliwia pozbycie się uzależnienia raz na zawsze. Uczestnik kursu stworzonego przez Allena Carra wyzbywa się złudzenia dotyczącego pozytywnego działania napojów wyskokowych i przestaje być niewolnikiem alkoholu. Całkowicie zmienia się jego myślenie na temat zawierających procenty trunków oraz postrzeganie nałogu i samego siebie. 

mezczyzna ktory wygral z alkoholizmem
Chcesz dowiedzieć się, jak kontrolować picie alkoholu? Zachęcamy do kontaktu.

Mit 3: Osoby mające problem z alkoholem to ludzie z marginesu społecznego

Czasami osoby z problemem alkoholowym mogą myśleć o sobie, że są alkoholikami – wielu ludziom z tym słowem kojarzy się obraz człowieka z marginesu społecznego, często żebraka lub bezdomnego. Ten stereotyp jest wciąż niezwykle głęboko zakorzeniony w zbiorowej świadomości społecznej. 

Dlaczego nie jest to prawda?

Problem z nadmiernym spożyciem alkoholu może mieć każdy – niezależnie od statusu społecznego, a także niezależnie od takich czynników jak płeć, wiek, wykształcenie i pochodzenie. Wśród osób pijących za dużo można znaleźć zarówno osoby w kryzysie bezdomności, jak i ludzi osiągających sukcesy zawodowe, z pozoru prowadzących wzorowe życie. 

Kim są osoby uzależnione od alkoholu?

Z uzależnieniem od alkoholu często zmagają się osoby zajmujące wysokie stanowiska w międzynarodowych korporacjach, prawnicy, lekarze, finansiści czy też politycy (HFA). Niejednokrotnie są specjalistami w swoich dziedzinach, stanowią autorytet i wzór idealnego pracownika lub szefa. Ich pozycja zawodowa jest często zarówno przyczyną popadnięcia w nałóg, jak i tarczą, która pomaga utrzymać uzależnienie w tajemnicy. Współcześnie o swoim nałogu otwarcie mówią nawet znane osoby publiczne, przyznają się do niego także celebryci, którzy niejednokrotnie angażują się w kampanie na rzecz walki z uzależnieniem od alkoholu i propagują życie w trzeźwości. 

Dzięki nowoczesnej terapii alkoholowej, przeprowadzanej zgodnie z metodą Easyway Allena Carra, możliwe jest poradzenie sobie z problemem nadmiernego spożywania alkoholu i cieszenie się pełnią życia.