Sięganie uzależnionych po alkohol

Na temat alkoholu i uzależnienia od niego krąży wiele nieprawdziwych przekonań, które mogą być szkodliwe dla osób walczących z nałogiem. Przedstawiam trzy najczęściej powielane mity na temat alkoholu i wyjaśniam, dlaczego nie powinieneś w nie wierzyć oraz przerwać z długotrwałym nałogiem.

Mit 1: Picie alkoholu jest konieczny, aby dobrze się bawić

Alkohol często jest postrzegany jako synonim dobrej zabawy, dla wielu stanowi atrybut udanego życia towarzyskiego. Duża część osób pijących za bardzo popada w nałóg na skutek ciągłego sięgania po napoje wyskokowe. Takie osoby twierdzą, że picie sprawia im przyjemność, oferując przy tym korzyści w postaci odprężenia. Są one przekonane, że alkohol pomaga im stawać się duszą towarzystwa, wpływa pozytywnie i pozwala cieszyć się życiem. Niejednokrotnie przeświadczenie, że zawierające procenty napoje są konieczne, by dobrze się bawić, wynika z presji, jaką wywiera otoczenie i chęci dostosowania się do zachowania praktykowanego przez daną grupę.

Dlaczego nie jest to prawda?

Ponieważ alkohol tylko pozornie relaksuje i pozwala lepiej się bawić. W rzeczywistości wpływ alkoholu na organizm jest negatywny i może powodować zmiany na płaszczyźnie psychicznej poprzez uszkodzenie układu nerwowego człowieka.

Osoby nadużywające alkohol, są bardziej podatne na zmienność nastrojów, doświadczają zwiększonej drażliwości oraz napadów agresji. Częste, regularne picie w nadmiernych ilościach sprzyja także rozwijaniu się chorób i zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe oraz bezsenność. Alkohol nie sprawia więc, że lepiej się bawimy. Przeciwnie – powoduje utratę kontroli nad własnym zachowaniem, co w konsekwencji może doprowadzić do jeszcze gorszego samopoczucia dzień po tym, jak pijący zda sobie sprawę z tego, jak nieodpowiedzialne rzeczy robił pod jego wpływem.

Dobra zabawa jest możliwa bez spożywania napojów procentowych, a negatywnych skutków picia alkoholu jest o wiele więcej. Przykładami są tutaj niedobory witamin oraz marskość wątroby.

Jeśli więc Twoje otoczenie nie sprzyja wyjściu z nałogu, powinieneś się go pozbyć i skończyć z nadmiernym picie alkoholu.

Mit 2: Uzależnienia nie da się całkowicie wyleczyć

Wśród wielu osób wciąż powielane jest przekonanie, że z problemu alkoholowego nie da się wyjść lub jest to bardzo trudne, a osoba, która raz popadła w nałóg, będzie uzależniona do końca życia i cały czas będzie walczyć z pokusą sięgnięcia po kieliszek.

Dlaczego nie jest to prawda?

Istnieje forma sesji alkoholowej, która dowodzi, że możliwe jest całkowite poradzenie sobie z chęcią picia alkoholu. O jej skuteczności zaświadczyć może wiele osób na całym świecie, które zerwały z nałogiem i nigdy nie oglądały się za siebie. Mowa o metodzie Easyway AllenaCarra, która umożliwia pozbycie się uzależnienia raz na zawsze. Uczestnicy tego kursu wyzbywają się złudzenia dotyczącego pozytywnego działania napojów alkoholowych i przestają być ich niewolnikiem. Całkowicie zmienia się ich myślenie na temat działania alkoholu na organizm oraz postrzeganie nałogu i samego siebie.

Chcesz dowiedzieć się, jak kontrolować picie alkoholu? Skontaktuj się ze mną.

Męzczyzna, który wygrał z alkoholem i jest w górach przy zachodzie słońca
Chcesz dowiedzieć się, jak kontrolować picie alkoholu? Zachęcam do kontaktu.

Mit 3: Osoby mające problem z alkoholem to ludzie z marginesu społecznego

Czasami osoby z problemem alkoholowym są kojarzone jako obraz człowieka z marginesu społecznego, często żebraka lub bezdomnego. Ten stereotyp jest wciąż niezwykle głęboko zakorzeniony w zbiorowej świadomości społecznej.

Dlaczego nie jest to prawda?

Problem z nadmiernym spożyciem alkoholu może mieć każdy – niezależnie od statusu społecznego i czynników takich jak płeć, wiek, czy wykształcenie. Wśród osób pijących za dużo ilości alkoholu można znaleźć zarówno osoby w kryzysie bezdomności, jak i ludzi osiągających sukcesy zawodowe, z pozoru prowadzących wzorowe życie.

Kim są osoby uzależnione od alkoholu?

Z uzależnieniem od alkoholu często zmagają się osoby zajmujące wysokie stanowiska w międzynarodowych korporacjach, prawnicy, lekarze, finansiści czy też politycy (HFA). Niejednokrotnie są specjalistami w swojej pracy, stanowią autorytet i wzór idealnego pracownika lub szefa. Ich pozycja zawodowa jest często zarówno przyczyną popadnięcia w nałóg, jak i tarczą, która pomaga utrzymać uzależnienie w tajemnicy i ukrywać skutki zdrowotne. Współcześnie o swoim nałogu otwarcie mówią nawet znane osoby publiczne. Przyznają się do niego także celebryci, którzy niejednokrotnie angażują się w kampanie na rzecz walki z nadmiarem alkoholu i propagują życie w trzeźwości.

Dzięki nowoczesnej sesji alkoholowej, przeprowadzanej zgodnie z metodą Easyway Allena Carra, możliwe jest poradzenie sobie z problemem nadmiernego spożywania alkoholu i cieszenie się pełnią życia.

Podobne wpisy