Wysoko funkcjonujący uzależniony od alkoholu z sukcesami zawodowymi

Jakie stereotypy kojarzą się ze stwierdzeniem “osoba z problemem alkoholowym”? Czy jest to osoba z marginesu społecznego, osamotniona i pozbawiona wartościowych kontaktów towarzyskich? Niekoniecznie. Wysoko funkcjonujący uzależnieni, to m.in. osoby, które odnoszą spektakularne sukcesy zawodowe, imponują swoim znajomym klasą. HFA są wszędzie tam, gdzie zupełnie byś się ich nie spodziewał, i tak jak inne osoby uzależnione – mogą potrzebować pomocy i sesji – mimo że w większości przypadków nie postrzegają siebie samych jako osoby mające problem.

Kto może stać się HFA?

Wysoko funkcjonujących uzależnionych, czyli HFA (ang. High-Functioning Addicts), znajdziemy wśród ludzi ambitnych, wykonujących prestiżowe zawody prawnicze, dyplomatyczne, medyczne, związane z marketingiem i biznesem. HFA zajmują często stanowiska kierownicze w międzynarodowych kancelariach, jeżdżą dobrymi samochodami i cieszą się szacunkiem swojego otoczenia.

HFA są mistrzami dyskrecji i skrzętnie ukrywają swój nałóg picia przed bliskimi. Dzięki zapasowi witamin i suplementów, drogim perfumom i nienagannej prezencji, nikt nie domyśla się, że przychodzą do pracy pod wpływem alkoholu i nie wiedzą jak przestać pić.

Wielu ludzi uważa, że problem ten dotyczy wyłącznie mężczyzn. To właśnie płeć męską kojarzymy zarówno ze skłonnością do sięgania po napoje wyskokowe, jak i pragnieniem budowania kariery. Jest to jednak kolejny przykład stereotypu, niemającego żadnego pokrycia w rzeczywistości. Warto pamiętać więc, że kobiety także mogą być HFA.

Objawy dotyczące problemu z alkoholem u HFA

Co mają ze sobą wspólnego wszyscy HFA? Osoby, wpisujące się w ten model uzależnienia, wykazują zazwyczaj następujące skłonności:

  • HFA mają ogromne trudności z przyznaniem się do nałogu przed samym sobą, ponieważ nie utożsamiają się ze stereotypami na temat osób uzależnionych od alkoholu, przy tym dość często spożywając trunki codziennie. Wmawiają sobie, że alkohol jest nagrodą za ciężką pracę lub towarzyską powinnością. Wypierają możliwość istnienia problemu i z tego powodu nie mogą się z nim zmierzyć i odstawić alkohol.
wysokofunkcjonujący uzależniony od alkoholu z wieloma sukcesami zawodowymi i życiowymi
  • Gdy HFA chce utwierdzić się w przekonaniu, że posiada absolutną kontrolę nad spożywaniem alkoholu, jest w stanie zrobić sobie od niego przerwę. Szczególnie ważny jest bowiem dla niego obraz siebie, który sam ukształtował w swojej głowie. Pamiętajmy jednak, że osoba wolna od nałogu nie musi sobie niczego udowadniać.
  • Kiedy HFA pije w towarzystwie znajomych i rodziny, nie pozwala, by inne osoby zaobserwowały, jak dużo alkoholu faktycznie jest w stanie spożyć. Dodatkowe drinki wypija w odosobnieniu poza widokiem czyichś podejrzliwych bądź zatroskanych oczu.
  • Zdarza się, że HFA popada w pracoholizm. Praca i zawodowe sukcesy stanowią dla niego najwyższą wartość, pragnie odnieść sukces. Stres z tym związany popycha go do picia, ale ta sama ambicja nie pozwala mu się stoczyć. Krucha równowaga pozostaje zachowana i w ogóle nie pomaga w leczeniu uzależnienia.

Co stanie się, gdy prawda o HFA wyjdzie na jaw?

Dzięki skutecznym umiejętnościom ukrywania nałogu, osobie z problemem alkoholowym, może wydawać się, że jest absolutnie wolna od negatywnych konsekwencji picia. Nie jest to jednak prawdą. Każdy dzień trwania w tej toksycznej sytuacji to m.in. ryzyko spowodowania poważnego wypadku samochodowego. HFA mają również tendencję do emocjonalnego zaniedbywania swoich partnerów i bywa, że z błędnego koła picia wyrywa ich dopiero pozew rozwodowy.

W zmaganiach z wysoko funkcjonującym problemem z piciem nie sprawdzają się utarte schematy. Inteligentnym i wykształconym osobom, jakimi są HFA, nie ma sensu przypominać o szkodach, jakie alkohol przynosi ludzkiemu zdrowiu. Mogą być oni także nie chcieć wyjść z nałogu przez wizję kursu alkoholowego jako ciężkiej i trudnej batalii naznaczonej upadkami. Są to przecież ludzie, dla których dużą wartością jest efektywność.

Sposób na przestanie picia alkoholu dla HFA

Drogą do abstynencji dla HFA może być sesja metodą Easyway Allena Carra. Trenerzy Easyway nie skupiają się na straszeniu kursantów przerażającymi konsekwencjami picia, ale pomagają im zrozumieć, że tak naprawdę nie potrzebują alkoholu i doskonale poradzą sobie bez jego wątpliwego “wsparcia”. Podczas kiedy tradycyjne kursy trwają nawet kilka lat, kurs Easyway może zająć jedynie 6 godzin i naprawdę pomógł już kilku milionom osób! Zachęcam wszystkich HFA do kontaktu – problem z alkoholem nie jest powodem do wstydu, a zrozumienie dlaczego pijesz alkohol i zmiana myślenia na jego temat jest najlepszą drogą do trzeźwości i uwolnienia się od używki.

Podobne wpisy