Kiedy picie alkoholu może zostać uznane za uzależnienie? Być może regularna obecność alkoholu zaczęła budzić w Tobie obawy. Czym może grozić kontrolowane, ale systematyczne picie, i czy istnieje łatwy sposób na to, by je przerwać?

Szkodliwość picia alkoholu – także raz w tygodniu czy co weekend

Alkohol ma negatywny wpływ na zdrowie. Są to między innymi szkody w ośrodkowym układzie nerwowym i będące ich następstwem zaburzenia emocjonalne, choroby wątroby oraz jelit, czy też zwiększone ryzyko nowotworów układu pokarmowego. Ale kto tak właściwe powinien się ich obawiać?

Czy istnieje bezpieczna ilość alkoholu? Czy picie raz w tygodniu jest dobre?

Alkohol etylowy to substancja toksyczna i psychoaktywna, która niezależnie od stężenia, niezwykle szybko wchłania się do krwi. Nie ma znaczenia, czy spożywamy go w formie wina, piwa, koniaku czy wysokoprocentowej wódki.

Choć w istocie negatywne skutki picia alkoholu są tym większe, im więcej napojów alkoholowych spożywamy, nie istnieje coś takiego, jak bezpieczna dawka alkoholu. Naukowcy poświadczają, że każda jego ilość zwiększa ryzyko pojawienia się wymienionych problemów. Ryzyko to można jedynie zminimalizować.

picie alkoholu raz w tygodniu

Czy picie alkoholu co weekend to już uzależnienie?

Kolejną kwestią jest to, że regularne spożywanie alkoholu stwarza możliwość wpadnięcia w uzależnienie od tej substancji. Osoba, która podejrzewa, że taki problem może jej dotyczyć, powinna sprawdzić, czy ma kontrolę nad swoim nawykiem oraz czy zaplanowanie i wytrwanie w okresie abstynencji sprawia jej trudność.

Sygnałem, jakiego nie możemy nigdy zignorować, jest silne pragnienie picia. Przybiera postać na przykład napięcia nerwowego i silnego przekonania, że po spożyciu alkoholu poczujemy się lepiej

Cotygodniowe picie – jak sprawdzić, czy to nałóg?

Każda osoba ma swoje przyzwyczajenia odnośnie picia alkoholu, które mogą być mniej lub bardziej szkodliwe. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój sposób obchodzenia się z napojami z procentem jest bezpieczny, możesz skorzystać z testu przesiewowego AUDIT, przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia. 

Test zawiera tylko 10 pytań dotyczących spożywania alkoholu w ciągu ostatniego roku i daje wypełniającemu wiarygodny obraz szkodliwości jego przyzwyczajeń. Przejdź do: test AUDIT.

Jak poradzić sobie z problematycznym nawykiem częstego picia alkoholu?

Jeżeli czujesz, że terapia uzależnień to potrzebny w Twoim życiu krok, możesz czuć obawę przed długą i wyczerpującą walką z nałogiem. Wychodzenie z uzależnienia nie zawsze jednak musi wyglądać w ten sposób. Pośród wielu propozycji adresowanych do osób zmagających się z problemem alkoholowym, znajdziemy Easyway – metodę Allena Carra.

Easyway nie skupia się na straszeniu okropnymi skutkami trwania w uzależnieniu od alkoholu. Doświadczające go osoby wiedzą już przecież wszystko o tych zagrożeniach. Zamiast tego, podczas kursu uczestnicy poznają psychologiczne czynniki warunkujące trwanie w nałogu. Pozwala on odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego piję i zrozumieć, że rezygnując z alkoholu, nie traci się niczego wartościowego – umożliwia odstawienie alkoholu. Podczas kiedy terapie innego typu mogą ciągnąć się latami, kurs Easyway zajmie Ci tylko 6 godzin! Tyle trwa pierwsza z trzech sesji, która jednak zwykle wystarcza, by pokonać nałóg.