Kobieta z uzależnieniem od alkoholu niskoprocentowego

Napoje alkoholowe można podzielić na wysoko- i niskoprocentowe. Podstawą tego rozróżnienia jest to, jak duże stężenie czystego alkoholu występuje w danym napoju.

Jakie trunki zaliczamy do alkoholi niskoprocentowych?

W zależności od tego, jak produkowany jest alkohol, można wyróżnić dwa jego rodzaje – alkohol destylowany oraz niedestylowany, zwany także fermentowanym. Trunki niskoprocentowe zaliczają się do grupy napojów fermentowanych, powstałych w wyniku procesu fermentacji, polegającej na przekształceniu cukru w etanol. Wśród nich można wymienić:

  • Piwo

Piwa mają standardowo od 4% do 6% alkoholu, choć, szczególnie wśród piw rzemieślniczych, zdarzają się napoje o zawartości alkoholu na poziomie 8%, a nawet 10%.

  • Wino

Wina mają zazwyczaj od 11% do 16%, zdarzają się jednak także wina wzmacniane destylowanym alkoholem, takie jak Porto czy Sherry, które mogą zawierać nawet 20% alkoholu.

  • Cydr

Cydry powstają na skutek fermentacji soku jabłkowego i cechują się niską zawartością alkoholu, rzadko kiedy przekraczającą 5%.

  • Miód pitny

Miód pitny, czyli mieszanka wody i sfermentowanego miodu, zawiera zazwyczaj od 10% do 14% alkoholu.

Dawki alkoholu prowadzące do powstania uzależnienia i problemu z alkoholem

Zdaniem wielu osób alkohol niskoprocentowy uzależnia mniej od alkoholu wysokoprocentowego, czyli na przykład wódki, whisky lub ginu. Prawda jest jednak taka, że rodzaj alkoholu nie gra żadnej roli – spożycie piwa bądź wina może nieść ze sobą takie same skutki, jak spożycie tequili. Jedno i drugie może uzależnić.

Problemy z piciem nie są bowiem zależne od rodzaju alkoholu, lecz jego ilości i regularności przyjmowania.

Systematyczne spożywanie dużych dawek alkoholu niskoprocentowego ma negatywny wpływ na organizm człowieka i powoduje wiele szkód, zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego osoby pijącej. O początkach problemu z alkoholem można mówić w sytuacji, gdy osoba spożywająca alkohol zaczyna odczuwać silną potrzebę przyjęcia kolejnej dawki tej substancji.

Jakie objawy stanowią powód do niepokoju?

Osoby posiadające problem alkoholowy nie tylko doskonale maskują niepokojące symptomy przed otoczeniem (jak w przypadku HFA), lecz także często same nie dostrzegają rozwijającego się uzależnienia od alkoholu. Ze względu na panujące w społeczeństwie błędne przekonanie o nieszkodliwości napojów niskoprocentowych, objawy niezdrowej relacji z alkoholem stają się tym trudniejsze do zauważenia. Działaniami i postawami osoby pijącej, które powinny stanowić powód do niepokoju, są przede wszystkim:

  • ciągła, nieodparta potrzeba sięgania po alkohol,
  • przyjmowanie coraz większych ilości alkoholu w celu odczucia skutków jego działania,
  • spożywanie alkoholu mimo zauważalnego negatywnego wpływu na zdrowie oraz samopoczucie,
  • utrata kontroli nad własnym zachowaniem w wyniku spożycia alkoholu,
  • zaniedbanie sfer życia niezwiązanych z alkoholem – pracy, hobby oraz relacji z bliskimi.

U osób uzależnionych, które nadużywają alkoholu, często można zaobserwować także tendencję do stanów depresyjnych oraz zmian w wyglądzie, między innymi przekrwione oczy, popękane naczynka na twarzy i pogorszenie stanu włosów.

Kobieta patrząca w okno z objawami uzależnienia od niskoprocentowego alkoholu
Jeśli chcesz uniknąć negatywnych skutków spożywania alkoholu, zacznij działać jak najszybciej.

Kiedy należy zdecydować się na podjęcie walki z problemem alkoholowym?

Osoby spożywające alkohol, zarówno wysoko-, jak i niskoprocentowy, powinny być świadome swojego postępowania i uważnie przyglądać się mechanizmom związanym z sięganiem po wypicie kieliszka. Niezbędne jest kontrolowanie nie tylko ilości, ale również częstotliwości picia. Przeciwdziałanie należy rozpocząć tak szybko, jak tylko spożycie alkoholu zacznie nosić znamiona problemu. By zdecydować o tym, czy picie stało się problematyczne i już masz problem z alkoholem, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Czy w związku ze spożyciem alkoholu kiedykolwiek wystąpiło poczucie winy?
  • Czy spożycie alkoholu stanowiło kiedykolwiek powód krytyki ze strony otoczenia?
  • Czy w sytuacji stresowej pierwszym odruchem jest sięgnięcie po alkohol?
  • Czy kiedykolwiek myśl o spożyciu alkoholu była pierwszą myślą po obudzeniu?

Jeżeli odpowiedzi na te pytania są twierdzące, warto jak najszybciej podjąć się kursu w celu zaprzestania picia.

Easyway – skuteczna metoda dla osób nadużywających alkohol

Doskonałym rozwiązaniem w czasie mierzenia się z problemem alkoholowym, które sprawdzi się także w przypadku osób zmagających się z problemem nadmiernego spożywania niskoprocentowych alkoholi, jest opracowana przez Allena Carra metoda Easyway. Pozwala ona szybko i skutecznie uwolnić się od nałogu, bez poczucia straty i jakiejkolwiek chęci ponownego sięgnięcia po kieliszek. Co zrobić, żeby nie pić alkoholu? Życie bez wstydu i wyrzeczeń jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy jednodniowy kurs, by dołączyć do milionów ludzi na całych świecie, dla których po zastosowaniu metody Easyway picie nie stanowi już problemu i mogą pozostać w trzeźwości.

Podobne wpisy