mężczyzna mający problem z alkoholem

Problem z alkoholem najczęściej dostrzegają osoby, które czują niepokój w związku z nasileniem się niektórych zachowań. Sprawdź 5 sygnałów, dzięki którym sprawdzisz, czy masz problem z alkoholem lub czy dotyczy on kogoś z Twoich bliskich.

Pierwsze sygnały problemu alkoholowego

Wiele osób nie ma świadomości, że przekracza granicę i nawet mimo wyraźnych sygnałów, nie przestaje pić. Wynika to głównie z tego, że alkohol, jako substancja chemiczna, ma wpływ na działanie mózgu. Konkretnie na ośrodkowy układ nerwowy i układ nagrody (inaczej ośrodek przyjemności). Wypicie alkoholu wprowadza w stan zadowolenia i dodaje pewności siebie. Traktowanie alkoholu jak lekarstwa na złe emocje, redukcję stresu i poprawę samopoczucia, to jednak prosta droga do wpadnięcia w problem alkoholowy. Chwilowy stan euforii, uniesienia i ekscytacji szybko mija. Pozostawiając ból, żal, przygnębienie i smutek, a także zniszczone przez alkohol relacje i zdrowie. Jakie są objawy problemu z alkoholem?

#1 Picie dla poprawy samopoczucia

Nadużywanie alkoholu jest nałogiem, który rozwija się niewinnie. Może to być przyzwyczajenie się do wieczornych kieliszków wina dla odprężenia, regularne bywanie na imprezach czy nawet możliwość spożycia alkoholu w pracy. Nie wzięło się to jednak znikąd. Traktowanie alkoholu jak lekarstwa na samopoczucie to utrwalany w mediach wzór zachowania, z którym utożsamia się wiele osób. Z czasem picie dla rozrywki może jednak przybrać formę nałogu, który charakteryzuje się silną, wewnętrzną potrzebą picia alkoholu w coraz większych ilościach.

#2 Regularne picie alkoholu

Alkohol ma działanie szkodliwe dla organizmu człowieka. Negatywnie wpływa na zdrowie i zachowanie. Chociaż niektórzy sądzą, że mają “dobrą głowę do picia”, to szybko mogą ją stracić. Problem z alkoholem najłatwiej zauważyć, obserwując ilość wypijanych trunków. Tendencja wzrostowa powinna wzbudzić niepokój, ponieważ może świadczyć o przyzwyczajaniu organizmu do regularnego spożywania alkoholu. Osoba uzależniona pije wtedy przez określony czas, a później raptownie przestaje, udając, że nie wydarzyło się nic złego. To bardzo poważny sygnał, którego nie wolno bagatelizować.

Starszy mężczyzna mający problem z alkoholem
Skutecznym sposobem walki z uzależnieniem od alkoholu jest kurs wg metody Easyway Allena Carra.

#3 Szukanie pretekstów do picia

To, co wyróżnia osoby z problemem alkoholowym, to szukanie okazji do wypicia nawet pod otoczką błahych spraw. O problemie z alkoholem jednak się nie mówi, ponieważ osoba uzależniona nie zdaje sobie z niego sprawy lub wypiera to ze świadomości. Sprawia to jednak, że często pije w samotności, a otwieranie butelki staje się rutyną.

#4 Podejmowanie aktywności pod wpływem alkoholu

Będąc pod wpływem alkoholu, nie myśli się racjonalnie. Przejęcie władzy nad życiem przez alkohol sprawia, że podejmuje się niebezpieczne decyzje – nie tylko dla siebie, ale też dla otoczenia. Sytuacją, wzbudzającą niepokój, może być na przykład opieka nad dziećmi pod wpływem alkoholu lub prowadzenie pojazdu po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu – na każdego inaczej działają różne dawki piwa, wina czy wódki.

#5 Zwracanie uwagi przez otoczenie na nadużywanie alkoholu

Możliwy jest stopniowy wzrost tolerancji na alkohol. Sprawia to, że aby uzyskać podobny efekt co wcześniej, trzeba wypić więcej. Pamiętasz, że po jednym drinku zaczynało Ci się kręcić w głowie, a obecnie potrzebujesz trzech, aby poczuć chociaż lekkie działanie alkoholu? Znajomi, przyjaciele i rodzina mogą próbować zwracać uwagę na to, co i w jakich ilościach pije się na imprezie lub w domu – co jest wyraźnym sygnałem, że ma się problem z alkoholem i warto rozpocząć kurs zgodny z metodą Easyway. Jeśli chcesz przestać pić alkohol, nie czekaj – zacznij działać, a zobaczysz jakie jest życie w stanie trzeźwości.

Podobne wpisy