Alkoholowy zespół abstynencyjny, znany również jako objawy odstawienia, to zjawisko medyczne, które może wystąpić po nagłym zaprzestaniu spożywania alkoholu lub znacznym ograniczeniu jego konsumpcji przez osoby, które regularnie nadużywały alkoholu. Skutki odstawienia alkoholu są różnorodne i mogą się pojawiać zazwyczaj między 12 a 48 godzinami od momentu spożycia ostatniej dawki alkoholu. W związku z tym, wielu pacjentów oraz ich bliscy zadają sobie pytanie: czy istnieje sposób, aby uniknąć tych nieprzyjemnych i potencjalnie niebezpiecznych objawów?
Artykuł ten ma na celu przybliżenie czytelnikom mechanizmów działania alkoholowego zespołu abstynencyjnego, objawów z nim związanych oraz skutecznych metod, które mogą pomóc złagodzić lub całkowicie uniknąć negatywnego wpływu odstawienia alkoholu na organizm. Oprócz omówienia aspektów medycznych i psychologicznych, artykuł zawiera także praktyczne wskazówki, które mogą okazać się pomocne dla osób pragnących wyjść z nałogu alkoholowego w bezpieczny sposób.
Jakie można wyróżnić najczęstsze objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego?
Główną przyczyną występowania objawów fizycznych związanych z odstawieniem alkoholu jest silne działanie psychoaktywne tej substancji i jej wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego. Po pracy nad zaprzestaniem spożycia alkoholu następuje gwałtowny wzrost neuroprzekaźników w mózgu, który prowadzi do powstawania zespołu abstynencyjnego. Najbardziej typowe objawy nagłego odstawienia alkoholu, to przede wszystkim:
- drżenie dłoni,
- drżenie innych części ciała (na przykład języka, powiek, kończyn dolnych),
- nadmierną potliwość,
- rozdrażnienie,
- osłabienie,
- bóle głowy,
- nadwrażliwość na światło i dźwięk,
- bezsenność oraz inne zaburzenia snu,
- wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
- kołatania serca,
- nudności i wymioty,
- delirium tremens,
- halucynacje,
- majaczenie alkoholowe,
- przyśpieszone bicie serca,
- stany lękowe
- napady drgawkowe (tzw. padaczka alkoholowa).
Objawy wpływające na nasz organizm ustępują najczęściej, w zależności od okoliczności, po upływie od 24 do 72 godzin, mogą jednak utrzymywać się nawet do 14 dni. Powodem tego jest fakt, że alkohol, jako substancja psychoaktywna, intensywnie wpływa na neurotransmitery w systemie nerwowym. Regularne picie alkoholu powoduje obniżoną produkcję wielu z tych neuroprzekaźników, zwłaszcza dopaminy. Gdy osoba nagle przestaje pić, dochodzi do gwałtownego wzrostu ilości neurotransmiterów.
Zaprzestanie picia alkoholu – lęk przed fizycznymi skutkami abstynencji
Wyszczególnianie wszystkich ewentualnych fizycznych objawów odstawienia alkoholu, jakie mogą, choć absolutnie nie muszą wystąpić, prowadzi wyłącznie do wywołania u osób uzależnionych obaw przed podjęciem kursu. Stanowi również formę zastraszania, mającego zachęcać osoby zmagające się z nałogiem do podjęcia kosztownej i długotrwałej sesji w ośrodku prowadzącym leczenie w kontrolowanych warunkach.
Lęk przed fizycznymi objawami odstawienia alkoholu popycha ludzi uzależnionych / alkoholików do wykonywania kolejnych kroków wymaganych przez standardowy kurs, zachęca również do przyjmowania środków farmaceutycznych, mających służyć ograniczeniu dolegliwości związanych z syndromem abstynencyjnym.
Dlaczego nie warto obawiać się fizycznych objawów odstawienia alkoholu?
Podejmując decyzję o zerwaniu z uzależnieniem od alkoholu, należy przede wszystkim pamiętać, że nałóg jest w 99% psychiczne i tylko w 1% fizyczne. Oznacza to, że objawy odstawienia występują bardzo często ze względu na ich zakorzenienie w podświadomości osoby uzależnionej. Metoda Easyway nie stosuje żadnych taktyk zastraszania i szokujących obrazów szkód, jakie wyrządza nałóg. Zamiast tego skupia się na badaniu i poprawianiu błędnych przekonań, trzymających uzależnionych od alkoholu w pułapce – wszystko to w formie wygodnej sesji alkoholowej online.
Dzięki metodzie Easyway większość osób zrywa z nałogiem bez nieprzyjemności, nawet jeśli były to osoby spożywające duże ilości alkoholu. W kursie tym najważniejsze jest dążenie do zmiany myślenia o alkoholu i zdanie sobie sprawy, że nie jest on w życiu do niczego potrzebny.
W jaki sposób metoda Easyway pomaga wygrać z uzależnieniem od alkoholu bez negatywnych skutków ubocznych?
Metoda Easyway jest całkowicie naturalna i nie wymaga stosowania farmakologii. Jest przy tym niezwykle skuteczna i przynosi natychmiastowe efekty – kurs trwa tylko sześć godzin i przeprowadzany jest w ciągu jednego dnia. Osoby walczące z problemem z alkoholem uczą się, że do pokonania uzależnienia od alkoholu nie potrzebują silnej woli, a najlepszym sposobem na zaprzestanie picia jest zmiana sposobu myślenia na temat alkoholu oraz zdanie sobie sprawy z tego, że rezygnując z jego spożycia, niczego w życiu nie tracą, a wygrywają trzeźwość. Takie nastawienie daje doskonałe rezultaty i, co niezwykle istotne, nie powoduje negatywnych skutków ubocznych w postaci nieprzyjemnych dolegliwości fizycznych, jakim jest zespół odstawienny.
Skuteczność metody Easyway Allena Carra została poparta badaniami klinicznymi, o jej efektywności zaświadczyć może ponad 50 milionów ludzi na całym świecie, którzy dzięki jej stosowaniu zerwali z różnego rodzaju nałogami. Kurs ten daje natychmiastowe efekty i pozwala przywrócić zdrowie oraz dobre samopoczucie. Stosując metodę Easyway, można odzyskać radość z życia bez konieczności doświadczania nieprzyjemnych skutków alkoholowego zespołu abstynencyjnego.