Alkohol negatywnie oddziałuje na cały proces odżywiania. Pogorszeniu ulega zarówno trawienie, gromadzenie, przetwarzanie, jak i wydalanie składników odżywczych.

Wpływ alkoholu na wchłanianie związków odżywczych

Alkohol ma wpływ na pracę trzustki i zmniejszenie wydzielanych przez nią enzymów trawiennych, a także uszkodzenie wyściółki żołądka i jelit, prowadzące do utrudnienia transportu części składników odżywczych do krwi. Mówiąc najogólniej, alkohol hamuje wchłanianie związków odżywczych i mikroskładników, co ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka

Alkohol a witaminy

Organizm osoby nadużywającej alkohol nie wykorzystuje dostarczonych wraz z pokarmem składników odżywczych, co przekłada się na upośledzenie funkcji magazynowania witamin w wątrobie oraz zwiększone wydalanie tłuszczy.

Intensywne, przewlekłe picie może więc prowadzić do niedoboru witamin niezbędnych do poprawnego funkcjonowania organizmu.

Upośledzeniu ulega cały metabolizm wraz z procesami przyswajania i zagospodarowania składników pokarmowych. 

Jakie witaminy i mikroelementy wypłukuje alkohol? 

Nadmierne spożycie alkoholu powoduje ciężkie niedobory witamin, a także hamuje wchłanianie i przyswajanie istotnych dla utrzymania poprawnych funkcji organizmu mikroelementów – jest to jeden z negatywnych skutków spożywania alkoholu. Osoby zmagające się z problemem nadmiernego picia cierpią zazwyczaj z powodu niedostatku takich witamin jak: 

 • witamina A,
 • witamina E,
 • witamina D,
 • witamina K,
 • witamina C,
 • witaminy z grupy B.

Wśród ludzi nadużywających alkoholu można ponadto zaobserwować poważne niedobory następujących pierwiastków:

 • wapń,
 • magnez,
 • żelazo,
 • cynk,
 • selen.

Wszystkie z wymienionych witamin i mikroelementów pełnią istotne role w organizmie człowieka, a ich niedobory mogą prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych i wystąpienia licznych chorób. 

Czym grożą niedobory witamin i mikroelementów?

Niedobory witamin i mikroelementów mogą spowodować różne dolegliwości zdrowotne. Rodzaj schorzenia zależy przy tym ściśle od tego, jakich witamin i mikroelementów brakuje w organizmie danej osoby. 

Witamina K a picie alkoholu 

Jednym z najbardziej niebezpiecznych niedoborów witaminowych jest niedobór witaminy K, która jest niezbędna do utrzymania właściwej krzepliwości krwi. Jej niedostatek wiąże się z obniżeniem krzepliwości i możliwością wystąpienia niekontrolowanych krwawień. 

Witamina D3 a alkohol 

Na skutek nadmiernego spożycia alkoholu może dochodzić do niedoboru witaminy D3, co wpływa na obniżenie odporności oraz zaburzenie metabolizmu tkanki kostnej, skutkujące rozmiękaniem kości. Niedostatek tej witaminy powoduje również nasilenie zmęczenia oraz zwiększa ryzyko wystąpienia stanów depresyjnych. 

Witamina B12 a picie alkoholu 

Picie alkoholu prowadzi do obniżenia przyswajania witamin z grupy B, wśród nich witaminy B12, której niedobór może skutkować niedokrwistością, uszkodzeniem nerwów oraz występowaniem zaburzeń poznawczych. Niedostatek tej witaminy w organizmie człowieka zwiększa ponadto ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. 

Niedobór żelaza a alkohol 

Osoby zmagające się z problemem nadmiernego spożycia alkoholu często cierpią z powodu niedoboru żelaza, a także innych składników mineralnych, przede wszystkim wapnia, magnezu oraz cynku i selenu. Wystąpienie braków w tym zakresie nie jest jednak bezpośrednio związane z alkoholem, lecz stanowi zjawisko wtórne – wynika z innych problemów zaistniałych na skutek wzmożonego picia. W wypadku żelaza niedobór wywołany jest zazwyczaj krwawieniem z jelit na skutek uszkodzenia ich śluzówki.  

Jak uzupełnić witaminy po alkoholu? 

W celu uzupełniania witamin i mikroelementów po nadmiernym spożyciu alkoholu zalecane jest przede wszystkim utrzymywanie właściwie zbilansowanej diety. W sytuacji wystąpienia głębokich deficytów rozwiązanie to jest jednak niewystarczające i konieczne jest szukanie bardziej skutecznych sposobów uzupełnienia braków. Wiele osób sięga po suplementy witaminowe przyjmowane doustnie, niestety ich wchłanianie jest ograniczone i, podobnie do diety, może nie wystarczyć.

Najskuteczniejsza w uzupełnianiu braków jest kroplówka witaminowa pozwalająca na gruntowne odżywienie komórek i gwarantująca szybką poprawę samopoczucia cierpiących z powodu niedoborów osoby. Bez wątpienia najlepiej jednak nie dopuścić do zaistnienia sytuacji, w której uzupełnianie witamin będzie konieczne i zawczasu zaprzestać spożywania alkoholu

Walka z nałogiem alkoholowym 

Skutecznym sposobem na zaprzestanie picia jest uczestnictwo w seminariach prowadzonych według metody Allena Carra. W trakcie seminariów zgodnych z metodą Easyway poprawiane są błędne przekonania trzymające wszystkich nadużywających trunki w pułapce. Problem związany z alkoholem rozpatrywany jest przede wszystkim na płaszczyźnie psychicznej, gdyż to właśnie psychika odgrywa największą rolę w rozwinięciu się niezdrowej relacji z alkoholem. Trwające jeden dzień seminarium według metody Allena Carra pozwala natychmiast rzucić picie alkoholu i cieszyć się poczuciem odzyskanej wolności oraz już nigdy nie tęsknić za zawartością kieliszka.