stop piciu pod wpływem emocji

Wiele osób postrzega alkohol jako synonim dobrej zabawy. Stanowi on element kojarzony z celebracją ważnych momentów, dlatego tak często sięga się po niego pod wpływem pozytywnych emocji. Zdarza się również, że sięganie po alkohol nasila się w sytuacjach trudnych i stresujących. Zdarza się,  że ludzie używają alkoholu aby regulować emocje i poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami, aby zagłuszyć czy stłumić stany lękowe, jak również w sytuacjach przygnębienia i całkowitym poczuciu bezsilności.

Dlaczego ludzie spożywają alkohol pod wpływem emocji?

Wiele osób wierzy, że alkohol pozwala im się odprężyć, dzięki czemu są w stanie lepiej się bawić i przeżywać radość bardziej intensywnie. Nie bez znaczenia jest również presja społeczna związana z piciem, szczególnie widoczna przy wznoszeniu toastów na imprezach okolicznościowych.

Po alkohol sięga się równie często pod wpływem negatywnych emocji, istnieje bowiem przekonanie, że pozwala on radzić sobie ze stresem i bezsennością, choć w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie – nadmierne picie dodatkowo wzmaga uczucie stresu, a osoba pod wpływem alkoholu, choć szybciej zasypia, wybudza się po raptem kilku godzinach snu i ma trudności z ponownym zaśnięciem. Musimy pamiętać, iż spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na organizm człowieka, zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Zaczynając od takich podstawowych elementów jak wypłukiwanie z organizmu witamin, po dużo poważniejsze schorzenia, a kończąc nawet na alkoholizmie. Podkreślam zatem – alkohol na stres nie jest dobrym rozwiązaniem.

Dlaczego tak trudno zapanować nad chęcią picia alkoholu?

Trudności w zapanowaniu nad chęcią spożywania alkoholu przypisywane są zazwyczaj uzależnieniu fizycznemu, jakie może wywoływać ta substancja. Prawda jest jednak taka, że uzależnienie od alkoholu tylko w 1% jest fizyczne, a aż w 99% psychiczne. Problemów z zapanowaniem nad chęcią sięgania po trunki alkoholowe należy więc upatrywać w emocjonalnych doznaniach, jakich potrafi dostarczać substancja uzależniająca.

W umyśle człowieka zostaje stworzony związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy alkoholem, kontekstem, w jakim jest spożywany, oraz osobą pijącą. To właśnie psychiczne uzależnienie powoduje trudności w kontrolowaniu picia i jest odpowiedzialne za trudne do opanowania wahania nastroju i regulacji emocji. Zahamowanie chęci spożywania alkoholu możliwe jest więc tylko w momencie zmiany sposobu myślenia i nastawienia do takich napojów.

Osoba uzależniona, która pozna odpowiedź na pytanie jak wytrwać w abstynencji, ma szansę na odzyskanie wewnętrznego spokoju, na poradzenie sobie z emocjami oraz pokonanie nałogu alkoholowego.

spokój po zaprzestaniu picia pod wpływem emocji
Osoba, która pozna odpowiedź na pytanie jak wytrwać w abstynencji, ma szansę na odzyskanie wewnętrznego spokoju.

Sposoby na rzucenie uzależnienia i poradzenie sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol w trudnych momentach

By poradzić sobie z chęcią picia pod wpływem emocji, w pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z mechanizmów odpowiadających za pragnienie sięgnięcia po kieliszek. Konieczne jest uzmysłowienie sobie, że alkohol w żaden sposób nie pomaga w wymagających sytuacjach życiowych, a stanowi wyłącznie krótkotrwałą ucieczkę od odczuwania własnych myśli, docelowo pogarszając sytuację i powodując problemy gorsze od tych, od których chciałoby się uciec.

Osoba uzależniona od alkoholu często używa go jako mechanizmu nałogowego regulowania emocji, sięgając po alkohol w chwilach, kiedy doświadcza przykrych emocji. Taki sposób radzenia sobie może wydawać się skuteczny krótkoterminowo, ale alkohol staje się przeszkodą w zdrowym zarządzaniu emocjami, zakłócając zdolność do odczuwania i wyrażania uczuć w sposób konstruktywny. Wzmocnienie poczucia własnej wartości i nauka zdrowych metod radzenia sobie z trudnościami może pomóc w przezwyciężaniu problemu używania alkoholu. Ważne jest, aby zamiast sięgać po alkohol, osoba uzależniona zaczęła regulować własne emocje poprzez rozwijanie umiejętności takich jak komunikacja, mindfulness czy wsparcie społeczne, co pozwoli jej na zdrowsze i pełniejsze doświadczenie życia.

Alkohol nigdy nie był i nie będzie przyjacielem człowieka, nie pełni również żadnej roli w życiu i jest w nim elementem całkowicie zbędnym. Uzmysłowienie sobie tej prawdy pozwala pozbyć się chęci picia w trudnych momentach i sprawia, że osobom zmagającą się z takimi problemami łatwiej jest go unikać, poprzez szukanie innych, lepszych rozwiązań.

Sesje terapii Easyway – sposób na skuteczne zaprzestanie używania alkoholu

Metoda Easyway opracowana przez Allena Carra to najlepsza odpowiedź na to, jak przestać pić. Jest w pełni naturalna i nie wymaga stosowania żadnych środków farmaceutycznych, co czyni ją całkowicie bezpieczną dla zdrowia. Sesje Easyway obejmują sześć godzin zajęć i przeprowadzane są w ciągu jednego dnia – tylko tyle wystarczy, by skutecznie pozbyć się chęci sięgania po kieliszek i raz na zawsze zerwać z alkoholem.

W trakcie seminarium Easyway pacjenci dowiedzą się, jak postępować, by osiągnąć swój cel, którym jest zaprzestanie picia. Warto pamiętać o czterech najważniejszych dla metody instrukcjach.

  1. Do zaprzestania picia nie jest potrzebna silna wola.
  2. Zaprzestanie picia w sposób natychmiastowy i niewywołujący poczucia straty jest możliwe poprzez zmianę sposobu myślenia o alkoholu.
  3. Tylko całkowite zaprzestanie picia stanowi skuteczny sposób na pozbycie się problemu – ograniczanie spożycia alkoholu nie przynosi żadnych rezultatów, poza niepotrzebnym stresem i nie jest to żadna forma pomocy w wyjściu z nałogu.
  4. Nad chęcią sięgnięcia po alkohol można zapanować, uzmysławiając sobie, że jego brak nie powoduje żadnej straty w życiu.

Metoda Easyway pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące uzależnieniem oraz pozbyć się strachu przed odstawieniem alkoholu. Dzięki niej możliwe jest zaprzestanie picia bez poczucia straty i uzyskanie poczucia wolności bez jakichkolwiek wyrzeczeń. O skuteczności metody Allena Carra świadczy fakt, że w ciągu ostatnich niespełna 40 lat aż 50 milionów ludzi na całym świecie raz na zawsze zerwało z nałogiem, podążając za instrukcjami leżącymi u podstaw Easyway i już nigdy nie chciało nawrotu.

Podobne wpisy