stop piciu pod wpływem emocji

Wiele osób postrzega alkohol jako synonim dobrej zabawy. Stanowi on element kojarzony z celebracją ważnych momentów, dlatego tak często sięga się po niego pod wpływem pozytywnych emocji. Zdarza się również, że sięganie po alkohol nasila się w sytuacjach trudnych, stresowych, aby pomóc sobie z ich przejściem.

Dlaczego ludzie sięgają po alkohol pod wpływem emocji?

Wiele osób wierzy, że alkohol pozwala im się odprężyć, dzięki czemu są w stanie lepiej się bawić i przeżywać radość bardziej intensywnie. Nie bez znaczenia jest również presja społeczna związana z piciem, szczególnie widoczna przy wznoszeniu toastów na imprezach okolicznościowych.

Po alkohol sięga się równie często pod wpływem negatywnych emocji, istnieje bowiem przekonanie, że pozwala on radzić sobie ze stresem i bezsennością, choć w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie – nadmierne picie dodatkowo wzmaga uczucie stresu, a osoba pod wpływem alkoholu, choć szybciej zasypia, wybudza się po raptem kilku godzinach snu i ma trudności z ponownym zaśnięciem. Podkreślam zatem – alkohol na stres nie jest dobrym rozwiązaniem.

Dlaczego tak trudno zapanować nad chęcią picia alkoholu?

Trudności w zapanowaniu nad chęcią spożywania alkoholu przypisywane są zazwyczaj uzależnieniu fizycznemu, jakie może wywoływać ta substancja. Prawda jest jednak taka, że uzależnienie od alkoholu tylko w 1% jest fizyczne, a aż w 99% psychiczne. Problemów z zapanowaniem nad chęcią sięgania po napoje alkoholowe należy więc upatrywać w emocjonalnych doznaniach, jakich potrafi dostarczać substancja uzależniająca.

W umyśle człowieka zostaje stworzony związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy alkoholem, kontekstem, w jakim jest spożywany, oraz osobą pijącą. To właśnie psychiczne uzależnienie powoduje trudności w kontrolowaniu picia i jest odpowiedzialne za trudne do opanowania wahań nastrojów. Zahamowanie chęci spożywania alkoholu możliwe jest więc tylko w momencie zmiany sposobu myślenia i nastawienia do takich napojów.

Osoba uzależniona, która pozna odpowiedź na pytanie jak wytrwać w abstynencji, ma szansę na odzyskanie wewnętrznego spokoju oraz pokonanie nałogu alkoholowego.

spokój po zaprzestaniu picia pod wpływem emocji
Osoba, która pozna odpowiedź na pytanie jak wytrwać w abstynencji, ma szansę na odzyskanie wewnętrznego spokoju.

Sposoby na przestanie picia i poradzenie sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol w trudnych momentach

By poradzić sobie z chęcią picia w trudnych momentach, w pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z mechanizmów odpowiadających za pragnienie sięgnięcia po kieliszek. Konieczne jest uzmysłowienie sobie, że alkohol w żaden sposób nie pomaga w wymagających sytuacjach życiowych, a stanowi wyłącznie krótkotrwałą ucieczkę od własnych myśli, docelowo pogarszając sytuację i powodując problemy gorsze od tych, od których chciałoby się uciec.

Alkohol nigdy nie był i nie będzie przyjacielem człowieka, nie pełni również żadnej roli w życiu i jest w nim elementem całkowicie zbędnym. Uzmysłowienie sobie tej prawdy pozwala pozbyć się chęci picia w trudnych momentach i sprawia, że osobom zmagającą się z takimi problemami łatwiej jest go unikać, poprzez szukanie innych, lepszych rozwiązań.

Sesje Easyway – sposób na skuteczne zaprzestanie picia

Metoda Easyway opracowana przez Allena Carra to najlepsza odpowiedź na to, jak przestać pić. Jest w pełni naturalna i nie wymaga stosowania żadnych środków farmaceutycznych, co czyni ją całkowicie bezpieczną dla zdrowia. Sesje Easyway obejmują sześć godzin i przeprowadzane są w ciągu jednego dnia – tylko tyle wystarczy, by skutecznie pozbyć się chęci sięgania po kieliszek i raz na zawsze zerwać z alkoholem.

W trakcie seminarium Easyway pacjenci dowiedzą się, jak postępować, by osiągnąć swój cel, którym jest zaprzestanie picia. Warto pamiętać o czterech najważniejszych dla metody instrukcjach.

  1. Do zaprzestania picia nie jest potrzebna silna wola.
  2. Zaprzestanie picia w sposób natychmiastowy i niewywołujący poczucia straty jest możliwe poprzez zmianę sposobu myślenia o alkoholu.
  3. Tylko całkowite zaprzestanie picia stanowi skuteczny sposób na pozbycie się problemu – ograniczanie spożycia alkoholu nie przynosi żadnych rezultatów, poza niepotrzebnym stresem i nie jest to żadna forma pomocy w wyjściu z nałogu.
  4. Nad chęcią sięgnięcia po alkohol można zapanować, uzmysławiając sobie, że jego brak nie powoduje żadnej straty w życiu.

Metoda Easyway pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące uzależnieniem oraz pozbyć się strachu przed odstawieniem alkoholu. Dzięki niej możliwe jest zaprzestanie picia bez poczucia straty i uzyskanie poczucia wolności bez jakichkolwiek wyrzeczeń. O skuteczności metody Allena Carra świadczy fakt, że w ciągu ostatnich niespełna 40 lat aż 50 milionów ludzi na całym świecie raz na zawsze zerwało z nałogiem, podążając za instrukcjami leżącymi u podstaw Easyway i już nigdy nie chciało nawrotu.

Podobne wpisy