Osoba uzależniona od picia alkoholu

Długotrwałe spożywanie alkoholu negatywnie oddziałuje na cały proces odżywiania. Pogorszeniu ulega zarówno trawienie, gromadzenie, przetwarzanie, jak i wydalanie składników odżywczych.

Wpływ alkoholu na organizm i wchłanianie związków odżywczych

Alkohol ma wpływ na pracę trzustki i zmniejszenie wydzielanych przez nią enzymów trawiennych, a także uszkodzenie wyściółki żołądka i jelit, prowadzące do utrudnienia transportu części składników odżywczych do krwi. Mówiąc najogólniej, alkohol hamuje wchłanianie związków odżywczych i mikroskładników, co ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Alkohol a witaminy i zdrowie

Organizm osoby nadużywającej alkohol nie wykorzystuje dostarczonych wraz z pokarmem składników odżywczych, co przekłada się na upośledzenie funkcji magazynowania witamin w wątrobie, zwiększone wydalanie tłuszczy oraz powoduje różnego rodzaju inne objawy.

Intensywne, przewlekłe picie dużej ilości może, więc prowadzić do niedoboru witamin niezbędnych do poprawnego funkcjonowania organizmu.

Upośledzeniu ulega cały metabolizm wraz z procesami przyswajania i zagospodarowania składników pokarmowych.

Jakie witaminy i mikroelementy wypłukuje alkohol?

Nadmierne spożycie alkoholu jest szczególnie szkodliwe, ponieważ powoduje ciężkie niedobory witamin, a także hamuje wchłanianie i przyswajanie istotnych dla utrzymania poprawnych funkcji organizmu – jest to jeden z negatywnych skutków spożywania dużej ilości alkoholu. Osoby zmagające się z problemem nadmiernego picia cierpią zazwyczaj z powodu niedostatku takich witamin jak:

  • witamina A,
  • witamina E,
  • witamina D,
  • witamina K,
  • witamina C,
  • witaminy z grupy B.

Wśród ludzi nadużywających alkoholu jednymi z efektów, które można zaobserwować są poważne niedobory następujących pierwiastków:

  • wapń,
  • magnez,
  • żelazo,
  • cynk,
  • selen.

Wszystkie z wymienionych witamin i mikroelementów pełnią istotne role w organizmie człowieka, a ich niedobory mogą prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych i wystąpienia licznych chorób oraz nieodwracalnych skutków zdrowotnych.

Jakie są negatywne skutki niedoborów witamin i mikroelementów?

Zbyt małe ilości witamin i mikroelementów mogą spowodować różne dolegliwości zdrowotne. Rodzaj schorzenia zależy przy tym ściśle od tego, jakich witamin i mikroelementów brakuje w organizmie danej osoby.

Witamina K a regularne picie alkoholu

Jednym z najbardziej niebezpiecznych niedoborów witaminowych jest niedobór witaminy K, która jest niezbędna do utrzymania właściwej krzepliwości krwi. Konsekwencją jej niedostateku jest obniżeniem krzepliwości i możliwością wystąpienia niekontrolowanych krwawień.

Witamina D3 a alkohol

Na skutek nadmiernego spożycia alkoholu może dochodzić do niedoboru witaminy D3, co wpływa na obniżenie odporności oraz zaburzenie metabolizmu tkanki kostnej, skutkujące rozmiękaniem kości. Niedostatek tej witaminy powoduje również nasilenie zmęczenia oraz zwiększa ryzyko wystąpienia stanów depresyjnych.

Witamina B12 a picie alkoholu

Picie alkoholu prowadzi do obniżenia przyswajania witamin z grupy B, wśród nich witaminy B12, której niedobór może skutkować niedokrwistością, uszkodzeniem nerwów oraz występowaniem zaburzeń poznawczych. Niedostatek tej witaminy w organizmie człowieka zwiększa ponadto ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Niedobór żelaza a alkohol

Osoby zmagające się z problemem nadmiernego spożycia alkoholu często cierpią z powodu niedoboru żelaza, a także innych składników mineralnych, przede wszystkim wapnia, magnezu oraz cynku i selenu. Wystąpienie braków w tym zakresie nie jest jednak bezpośrednio związane z alkoholem, lecz stanowi zjawisko uboczne – wynikają one z innych problemów zaistniałych na skutek nadużywania alkoholu. W wypadku żelaza niedobór wywołany jest zazwyczaj krwawieniem z jelit na skutek uszkodzenia ich śluzówki.

Jak uzupełniać witaminy po długotrwałym spożywaniu alkoholu?

W celu uzupełniania witamin i mikroelementów po nadmiernym spożyciu alkoholu zalecane jest przede wszystkim utrzymywanie właściwie zbilansowanej diety. W sytuacji wystąpienia głębokich deficytów rozwiązanie to jest jednak niewystarczające i konieczne jest szukanie bardziej skutecznych sposobów. Wiele osób sięga po suplementy witaminowe przyjmowane doustnie, niestety ich wchłanianie jest ograniczone i, podobnie do diety, może nie wystarczyć.

Najskuteczniejsza w uzupełnianiu braków jest kroplówka witaminowa pozwalająca na gruntowne odżywienie komórek i gwarantująca szybką poprawę samopoczucia cierpiących z powodu niedoborów osoby. Bez wątpienia najlepiej jednak nie dopuścić do zaistnienia sytuacji, w której uzupełnianie witamin będzie konieczne i zawczasu zaprzestać spożywania alkoholu.

Walka z nałogiem alkoholowym

Skutecznym sposobem na zaprzestanie picia jest uczestnictwo w seminariach prowadzonych według metody Allena Carra. W trakcie seminariów zgodnych z metodą Easyway poprawiane są błędne przekonania trzymające wszystkich nadużywających trunki w pułapce. Problem związany z alkoholem rozpatrywany jest przede wszystkim na płaszczyźnie psychicznej, gdyż to właśnie psychika odgrywa największą rolę w rozwinięciu się niezdrowej relacji z alkoholem. Trwające jeden dzień seminarium według metody Allena Carra pozwala natychmiast rzucić picie alkoholu i cieszyć się poczuciem odzyskanej wolności oraz już nigdy nie tęsknić za zawartością kieliszka. Naprawdę warto podjąć się takiej sesji, ponieważ jak widzisz działanie alkoholu wpływa na wiele obszarów organizmu.

Podobne wpisy